Víkend, který vám může změnit život

Víkend, který vám může změnit život

Na víkend 23. – 25. září 2016 jen tak nezapomenu. Změnil mi život. Doslova. Než vám ale, přátelé, povím svůj příběh, pojďme si říci fakta o tom, co se vlastně dělo. Startup Weekend v Londýně s podtitulem Connected Home – to se dělo.

Startup Weekend je koncept podporovaný Google for Entrepreneurs a je pořádán ve 150 zemích světa. Jde o čtyřiapadesáti hodinovou akci, kde zažijete zábavu, ale i pořádnou psychickou zátěž. Tak, jak to ve startupech chodí. Možná Startup Weekend znáte z Brna, kde letos začátkem léta proběhl již druhý ročník podporovaný coworkingem KoPlac.

Dost ale bylo faktů, ty se můžete dočíst i jinde na webu. To, co dělá Startup Weekend neskutečným, jsou intenzivní zážitky. A ze své zkušenosti musím říct, že ty mé zážitky jsou skutečně nezapomenutelné.

Aby vám neunikl kontext a „ironie osudu“, je třeba vám prozradit některé detaily z mého života. Již od začátku roku 2013 se věnuji svému vlastnímu startupu, přičemž od roku 2014 naplno. Jmenuje se Nooledge a dosud nevydělal téměř ani korunu. Po tomto víkendu už vím proč – na tom zapracuji.

Týden před koncem letních prázdnin jsem dostal informaci, že můj startup dostal do devítiměsíčního akceleračního programu Mass Challenge East London Programme. Deadline pro potvrzení účasti byl 31. srpna, přičemž ještě ten den odpoledne jsem neměl ani tušení, jestli tuto příležitost přijmu nebo ne. Překážkou byl akutní nedostatek hotovosti, neboť léta investic do Nooledge si vyžádala svou daň v podobě téměř vyschlé peněženky. A tak jsem si večer v čajovně u vodní dýmky hodil pětikorunou. Padne-li panna, pojedu do Londýna, padne-li orel, zůstanu. A protože jsem teď v Londýně, uhodnete, co mi padlo?

 

7. září, Londýn, 300 liber v kapse… ale počkat, toto je jiný příběh.

A pak se jednoho dne objevila příležitost získat od KoPlacu volný lístek na Startup Weekend v Londýně. A protože už jsem v té době v Londýně byl, řekl jsem si, proč ne?!

Vůbec jsem netušil, co můžu od této akce očekávat. Jasně, zběžně jsem si přečetl program, ale v první chvíli jsem vlastně vůbec nepochopil, že je to něco jako hackathon, ale s velkým důrazem na byznysovou složku nápadu. Měl jsem za to, že se jedná o konferenci.

A tak jsem v pátek 23. září odpoledne vyrazil do Campus London. Po registraci jsem vyfasoval tričko a hned jsem se vydal ke stolům s pivkem, kde už probíhal networking. S mojí komolenou angličtinou jsem se pustil do seznamování. Chvíli trvalo, než jsem se rozkoukal, ale jakmile dorazila pizza, už to šlo samo.

„If you can hear me, clap you hands once! If you can hear me, clap you hands twice!“ S těmito slovy nás Z (ano, prostě jen „zet“), energický řečník a snad nejlepší moderátor, kterého jsem kdy viděl, utišil a posadil nás na zadky. Chci říct na židle. „You are all fucking crazy guys to be here with us for the whole weekend!“

Pravidla víkendu jsou jasná. Makat a bavit se. A kdykoliv uvidíme na slajdech obrázek jednorožce, tak musíme zajásat, jak nejvíc umíme. A že jich bylo za celý víkend požehnaně.

Hned po úvodním představení a proslovu spíkrů a sponzorů se všichni, kteří chtěli ve dvaceti vteřinách prezentovat svůj projekt, seřadili do fronty a jeden za druhým se snažili zaujmout zbylé obecenstvo. Vyklepaný z angličtiny jsem se nakonec i já postavil do řady, abych Nooledge představil.

Prezentovalo se odhadem třicet projektů, možná více. Ovšem během startup weekendu se mohlo pracovat jen na deseti z nich, které dostali od ostatních účastníků největší počet hlasů.

Ačkoliv téma tohoto SW bylo Connected Home, tedy IoT, projektů s touto tématikou bylo jen pramálo. To ale vůbec nevadilo, protože nehledě na téma je hlavním účelem Startup Weekendu rozšiřovat komunitu nadšených cvoků, kteří si jdou za sny a nebojí se budovat vlastní byznys.

Nooledge nepostoupil, takže to pro mě znamenalo najít si jiný projekt, ke kterému se připojím. A tak jsem se jako člen s pořadovým číslem 3 přidal do týmu malé nenápadné Mathilde. Náš tým vypadal mezi ostatními jako outsider, nikdo další se k nám nechtěl přidat a to ani tehdy, když Claudio, druhý člen týmu, chodil po patře a nabízel 10 liber komukoliv, kdo se k nám přidá. Až o něco později a bezúplatně nás doplnili Giorgos a Chris. V počtu pěti jsme i tak zůstali po celý víkend nejmenším týmem, zatímco velikost ostatních týmů se pohybovala od sedmi do patnácti členů.

A tak jsme začali. Úkolem bylo zajistit validaci nápadu, vytvořit životaschopný obchodní model, team canvas, lean canvas a ideálně také MVP. A samozřejmě vypilovat finální pětiminutový pitch pro porotu.

V pátek probíhaly námluvy, a i když jsme odcházeli v půl dvanácté, moc se toho nestihlo.
V sobotu jsme si, ostatně stejně jako v neděli, přispali a začali se scházet po jedenácté. Co ale bylo důležité, snídani jsme stihli. Pokud náhodou přemýšlíte nad tím, zda byl k dispozici i oběd a večeře – ano.

 

Teď je možná správný čas prozradit, na jakém projektu jsme pracovali. Jmenuje se Smart Kitty a je to mobilní aplikace, která je cestou k harmonii mezi spolubydlícími. Víc prozatím nemohu prozradit, ale mrkněte na smartkitty.co a přidejte svůj email do newsletteru.

Musím potvrdit, že to bylo náročné, ale náramně jsme si to všichni užili. Plánování, návrh produktu na míru podle zpětné vazby potenciálních uživatelů a mentorů, které jsme měli po celý víkend k dispozici, další úpravy, příprava prototypu, navržení obchodního modelu, příprava prezentace a další … A do toho Z se svými bláznivými hrami, zřejmě abychom se nezbláznili. To vše jsme měli stihnout během cca 1 a půl dne. Je to zatraceně skvělá zkušenost, která vám, pokud chcete vybudovat startup, otevře oči.

V neděli po obědě ještě pitch nanečisto před mentory, finální úpravy prezentace a prototypu a po páté už přesun do prostoru, kde proběhnou závěrečné prezentace před nezasvěcenou porotou a slavnostní vyhlášení vítězů.

Podle titulku článku, který je už teď, koukám, delší, než jsem původně zamýšlel, už možná tušíte, kdo se stal vítězem. A tušíte správně. Popravdě, my jsme to tušili taky. Okolnosti naznačovaly, že si jdeme „pro zlato“ už od první prezentace nanečisto, kdy našim mentorům spadly brady.

Ale víte, co je na tom to nejlepší?

My ten projekt dotáhneme! Ještě teď tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Jdete si takhle jednou na Startup Weekend, od kterého vlastně ani nevíte, co máte čekat, potkáte skvělé lidi, vytvoříte sehraný tým, a výsledkem je nový startup s opravdu obrovským potenciálem!

Takže lidi, pokud jste dost crazy na to, abyste šli za svými sny, doražte na příští Startup Weekend, ať už bude kdekoliv na světě. Protože nikdy nevíte, jestli Vám právě ten víkend nezmění život. Pokud tam nebudete, tak to nezjistíte.

Zdeněk Höfler
hrdý zakladatel Nooledge & co-founder Smart Kitty

P.S.: Padl mi orel. No chápete mě?